» Начало
» Свободно време
» Свободно време в района
Свободно време в района
Културно-исторически забележителности
Град Троян - това е най-близко разположеният град до Шипково, който е и административен център на общината. Разположен е на двата живописни бряга на река Бели Осъм, в Северното подножие на Троянско-Калоферския дял на Стара планина, недалеч от Троянския проход на 400 м надморска височина. Името на града идва от името на древния римски път „Виа Траяна". Населението му наброява 20 хиляди жители. Известен с богатата си културна история, с потомците на троянската керамична школа, празникът на сливата и троянската сливова ракия и не на последно място като родно място на бележити българи.
- Музей на народните художествени занаяти и приложните изкуства - гр. Троян
Той е първият в страната, който показва в детайли народните художествени занаяти характерни за Троянския край от основните занаятчийски браншове: керамика, дървообработване и металообработване, народен текс-тил. Особен интерес за посетителите представляват макетът на троянската занаятчийска чаршия, автентичната грънчарска работилница, експонираният крачен ремъчков струг от XIX век, произведения на традиционното тъкачество, експонираните къщи и соба (стая), експозицията „Възраждане. За децата има разработени специални образователни програми, които включват: прожекции на филми, занимателни игри и викторини, рисуване и апликиране, обличане с традиционни облекла, а докосването до старинни накити и оръжия са само част от забавленията в музея.
* Музеят е достъпен за хора с увреждания
Местоположение: В централната част на град Троян, музея е представен от две съседни сгради.
Работно време: Зимен сезон: от 9 до 17 часа, Почивен ден: събота и неделя; Летен сезон: от 9 до 17 ч; Без почивни дни
За контакти: 0670/ 620 62; 620 63; 0888 668 784
- Художествена галерия „Серякова къща" - гр. Троян
Сградата на галерията е родната къща на Георги Серяков (Гио), който е бил Ботев четник, загинал през 1876 година. Галерията разполага с 5 изложбени зали и работи както с местни, така и с други творци от цялата страната. Тук се организират годишно повече от 16 изложби на местни и гостуващи автори, провеждат се срещи с интелектуалци, поетично-музикални вечери и други културни събития. Ежегодно през нея преминават около 5 000 посетители: художници, ученици, туристи и меценати.
Местоположение: В централната част на Троян, в близост до сградата на банка ДСК.
Работно време: Вторник-Петък: от 10.00-12.00 ч; 14.00-18.00 ч; Събота: от 10.00-13.00 ч. За контакти: 0670/628 77; За посещения извън работно време: 0887231250
- Църквата „Света Параскева" - гр. Троян
Построена през 1835 г. на мястото на стария параклис „Света Петка". С опожаряването на град Троян от турците през 1877 г. е опожарена и църквата, но след освобождението троянци със собствени средства и с подкрепата на Троянския манастир успяват да възстановят своят храм. Фасадните стени на църквата правят впечатление с красивата каменопластика, която изцяло обгражда стените на обителта. И днес можем да видим следите от червена охра, която е част от традиционният похват в българското изкуство в периода XII-XIV в., майсторството на тревненската резбарска школа в иконостаса на църквата, както и впечатляващата десетметрова камбанария датираща от XIX в. Храмовия празник на църквата се чества на 14 Октомври - Петковден, деня на Света Мъченица Петка.
Метоположение: храма се намира на 5 мин. от центъра на града, зад училище „Иван Хаджийски".
За контакти: 0670/ 620 57; 0886 437 086
- Троянски ставропигиален манастир „Успение Богородично"- село Орешак
В един манастирски летопис, съставен през 1835 г. е отбелязано: „Начало
битието на Троянската обител бе подир много години откакто падна българското царство". Смята се, че първите заселници били двама монаси от Атон, които живеели в „проста хижа". Малко по-късно тук дошъл и друг атонски монах, понесъл със себе си чудотворната икона на „Св. Богородица Троеручица". Но колкото пъти в последствие правил опити да си тръгне, иконата неизвестно как все се връщала обратно в манастира. Затова накрая той я оставил тук и си заминал сам. Всичко това привлякло нови монаси и Троянският манастир бързо се разраснал. При посещението Ви в манастира не пропускайте да видите най-старата запазена икона на „Пресветая Богородица Троеручица" чудотворна; най-старата манастирска постройка скитът „Св. Николай Чудотворец"; стенописите дело на Захарий Зограф; на престолния кръст от XIX в.; музейната сбирка и килията в която е намирал подслон Васил Левски. Днес манастирът е най-големия в Северна България и третият по големина в страната. Негов храмов празник е 15 август Успение на Пресвета Богородица.
Местоположение: с. Орешак, на 10 км югоизточно от гр. Троян
За контакти: 06952/ 24 80; 28 66; 0896 668 030
- Национално изложение на художествените занаяти и приложни изкуства
Изложението е единственото в страната, където в изложбените зали са показани уникални предмети на народните художествени занаяти, изработени от български майстори от всички етнографски райони на страната ни. Изложбеният комплекс е построен през 1971 г. на площ от 50 дка и включва 9 изложбени зали с разгъната площ от 4 200 кв.м. Много от участвалите майстори са направили дарения на свои предмети, които са изложени в една от залите. От създаването си досега изложението е посетено от над 2 мил. посетители. Местоположение: с. Орешак на 10 км югоизточно от гр. Троян
За контакти: 06952/ 2816; 0896 700 533
- Природонаучен музей - село Черни Осъм
В залите на музея са показани над1 200 експонати представители на всички животински видове обитаващи Централна Стара планина. Тук може да видите колекция от 2 000 пеперуди, сбирка от насекоми, над 120 птици, риби, земноводни, влечуги, едри бозайници: семейство сърни, благородни елени, елен-лопатар, мечки, глигани, вълци, чакали, дива коза, диви котки, бялки, златки, катерици, лалугери, диви зайци и други. В атракционните зали могат да се чуят звуците на птици, рев на мечка, виене на вълк и грухтене на дива свиня. В сградата на музея се помещава и Природозащитен информационен център на Национален парк „Централен Балкан". В центъра можете да видите над 100 хербария на характерни за територията на Парка растения, голяма част от които са редки и защитени видове. Центърът предоставя възможност за провеждане на часовете по естествени науки, разполага с учебни материали -снимков, видеофилми и диапозитиви. За един час в него могат да се видят толкова животни, колкото в природата трудно могат да се видят за 10 години.
Местоположение: с. Черни Осъм, на 12 км от Троян
Работно време: 08.00-12.00 ч; 13.00-17.00 ч; Без почивни дни
За контакти:06966/2371
Интернет страница: www.nsmuseum-ch-osam.dir.bg
2. Маршрут: Разходка до град Ловеч
- Крепостта „Состра" - село ЛомецКрепостта представлява римски военен лагер, построен върху руините на тракийско селище. На територията на крепостта се различават две кули, щаба на военната част, склад за жито, жилищни военни сгради, място за погребения и улици. В миналото тук са отсядали държавните куриери и чиновници. Датировката им сочи II - V в. от н. е. До този момент са възстановени част от стените на града, входната врата, едната кула и всички улици от инфраструктурата на града. Освен укрепление, „Состра" е бил крайпътен комплекс със селище, разположено извън крепостните стени, чието население вероятно е живеело и се е грижело за поддръжката на лагера, за прехраната на кохор-тата и за изработка на оръжие. Част от намерените археологическите предмети може да видите в музея на народните художествени занаяти в Троян.
Местоположение: на 16 км северно от град Троян, в землището на село Ломец до главният път.
- Ловешката крепост - град Ловеч
Първото заселване на хълма, на който е разположена крепостта е станало през каменно-медната епоха. Археологическите разкопки показват, че тук се g намирало и тракийско селище - разкрити са части от жилище. По време на римските завоевания в нач. на I в., селището е преместено в равнинната част на града. Но когато започват нашествията на "варварските" племена в средата на III в., то е изнесено на хълма поради естествените условия .ta защита. Просъществува и през V-VII в. (ранно-византийката епоха). Именно Ловеч е градът, който спира византийските войски, предвождани от Исак II Лнгел, дошли на север от Балкана да усмирят въстаналите българи. Така през 1187 г. Ловеч се превръща в един от символите на възстановяването на Втората българска държава. Тук са разкрити останките на седем църкви. На Балканите са известни само още две такива църкви. По време на разкопките са откритикрити голямо количество накити, предмети на бита, оръдия на труда, керамика. Особено внимание заслужават двете колективни находки от сребърни монети, върху които са изобразени цар Иван Александър и синът му Михаил.
Местоположение: на хълма Хисаря, който се намира в старата част на град Ловеч
- Покритият мост ма Кольо Фичето - град Ловеч
В края на XIX в. ловчалии се обръщат към майстор Кольо фичето, за да построи покрит мост с дюкянчета, поради разрасналата се търговска улица. Строителството продължава две години и е завършен 1876 г. Основите му са направени от камък, а останалата част - от дърво. От двете му страни са били разположени занаятчийски и търговски дюкянчета, които обслужвали голяма част от жителите на Ловеч и околните села. Дълъг е 84 м и широк 10 м. Мостът е украсен с четири скулптурни фигури - лъв, двуглав орел, женски бюст и тояга с топуз, от тях е запазена само фигурата на лъва и се съхранява в Исторически музей - Ловеч. Той е единствен на Балканския полуостров, дело на Майстор Кольо фичето. За съжаление през месец август 1925 г. огнена стихия го унищожава. И днес в Ловеч има Покрит мост - нов, железобетонен изграден в периода 1927-1931 г. По-късно той е преустроен, така че максимално да се доближи до оригиналния мост на майстора. В него са разположени магазинчета, кафене и сладкарница, от които се наблюдава красива гледка към реката и града.
Местоположение: в близост до централната част на града
- Исторически музей - град Ловеч
В историческия музей се съхраняват над 70 000 експоната. Хронологично и тематично те са разпределени в четири отдела - „Археология", „История на България- XV-XIX в.", „Етнография" и „Нова и най-нова история на България".
Работно време: през Лятото: 8.00-12.00 ч; 14.00-18.00 ч; Без почивни дни
през Зимата: 8.00-12.00 ч; 13.00-17.00 ч. Местоположение: пл. „Тодор Кирков" № 1
- Музей "Васил Левски" - град Ловеч
Музеят "Васил Левски' е един от най-посещаваните обекти, свързан с името и делото на Апостола на българската свобода, избрал Ловеч за революционна столица на България. Експозицията, разположена на две нива, отразява борбите на нашия народ за национално освобождение и дейността на Васил Левски в България. Основната част от експозицията представя най-богатата в страната колекция от лични вещи на Левски.
Работно време: през Лятото: 8.00-12.00 ч; 14.00-18.00 ч; Без почивни дни
през Зимата: 8.00-12.00 ч; 13.00-17.00 ч.
Местоположение: кв. „Вароша"
- Етнографски комплекс: "Драсови и Рашови къщи" - град Ловеч
Етнографският комплекс в Ловеч се състои от две съседни къщи в старинния квартал "Вароша. Драсовата къща е построена в първата половина на XIX в. и е една от най-типичните за района и запазени в архитектурно отношение сгради. Експозицията пресъздава домашната уредба на заможно търговско семейство в периода на преход от традиционния възрожденски към градския бит от края на XIX и началото на XX в. Съседната Рашова къща е от почти същия архитектурен тип, строена около 1835 г., завещана на Историческия музей от последния й собственик Ненчо Рашев - културен деец, музикант, събирач на народно творчество. Типично за ловешките къщи е, че нямат дюкяни, защото цялата занаятчийска дейност е съсредоточена на търговската (чаршийската) улица на Покрития мост.
Работно време: през Лятото: 8.00-12.00 ч; 14.00-18.00 ч; Без почивни дни през Зимата: 8.00-12.00 ч; 13.00-17.00 ч.
Местоположение: кв. „Вароша"
- Зоопарк - град Ловеч
Зоопаркът е вторият по големина в България, разположен е на площ от 110 дка. В него се отглеждат 420 животни и птици от 74 вида, сред които много екзотични представители от всички континенти, както и редки и защитени видове от България. Най-атрактивните сред тях са бяла мечка, сибирски тигър, лъв, амурски леопард, ягуар, кенгуру, едногърба камила, кафява мечка, пет вида маймуни, папагали и много други.
Работно време: 8.00-17.00 ч. Без почивни дни
Местоположение: намира в Парк" Стратеш" в източната част на гр. Ловеч
За контакти: 068/ 601 386
З. Маршрут: Разходка в околностите на Ловеч
- Деветашка пещера - до село Деветаки
Известна е още като Маарата или Окната заради седемте различни по големина отвора на тавана, през които прониква светлина и осветява централната зала и част от двата клона. През нея протича малка рекичка, която преминава през централната зала и се влива в р. Осъм. Добрите условия за живот, които предлага Деветашката привличат вниманието на човека от най-дълбока древност. Известно е, че пещерата е обитавана с известни прекъсвания през почти всички исторически епохи. Открити са голям брой керамични съдове, каменни и костени оръдия, медни шила, медна кукичка за въдица и други дребни находки от камък, кост и глина. Интересна е привходната куполна зала, която е най-голямата в Европа. Пещерата е неохраняема!
Местоположение: до село Деветаки, на 18 км североизточно от гр. Ловеч
- Крушунски водопади - до с. Крушуна
Крушунският водопад е известен със своята живописност. Той е образуван от множество карстови тераси. Има пътека, която води до пещерата, от която водопадът извира. През XIII-XIV в. на това място се е намирала Крушунската обител на монаси-исихасти, за което свидетелстват и запазените скални ниши и килии. Покрай водопада е изградена екопътека, която дава възможност да се види цялата система от водопади. По добре оформена пътека се стига до самия водопад, където има изградени мостове, позволяващи на туристите да се полюбуват на природната красота. Крушунските водопади • Маарата са обявени за природна забележителност.
Местоположение: до с. Крушуна, на 34 км от гр. Ловеч; от площада на село Крушуна се завива надясно, има указателни табели.
- „Къкринско ханче" - с. Къкрина
Това е едно от най-известните места, свързани с революционната дейност на видни български будители. Там са се провеждали заседания на местния революционен комитет и са намирали подслон някои комитетски хора. Кък-ринското ханче е дало последен подслон на Апостола на свободата - Васил Левски преди да бъде заловен от турските заптиета призори на 27 декември 1872 г. След залавянето на Левски ханчето е изоставено, като в края на XIX в. пожар го доунищожава и остават само основите. Възстановяването започва през 1926 г. и на 10 май 1931 г. музеят е открит тържествено. В двора на ханчето може да се види единственият свидетел на залавянето на Левски - вековен бряст. Днес той е възстановен и укрепен.
Работно време: през Лятото: 8.00-12.00 ч; 14.00-18.00 ч.; Без почивни дни през Зимата: 8.00-12.00 ч; 13.00-17.00 ч.
Местоположение: с. Къкрина, на 17 км източно от Ловеч
4. Маршрут: Разходка до местността Беклемето
- Планински туристически комплекс „Беклемето"
Той е урбанизиран естествен център на национален парк „Централен Балкан". Разполага с хотели, ресторанти и почивни бази, с три ски писти с обща дължина около 2,5 км, два стационарни ски влека, три ски гардероба. В непосредствена близост се намира признатата за най-добра високопланинска писта за ски бягане и биатлон в широколистна гора, която предстои да бъде приведена в съответствие с европейските изисквания и лицензирана за провеждане на международни състезания.
- „Арката на Свободата" - м. Беклемето
Най-близкият паметник за посещение в местността „Беклемето" е „Арката ла Свободата". През зимата на 1877-1878 г. оттук минават при неимоверно тежки условия руските войски под командването на ген. Карцов. Паметникът е издигнат от признателното поколение на вр. Горалтепе (най-видното място източно от прохода) в знак на признателност към руския народ. На арката чрез барелефи са изобразени хайдути, руски войници, жени в народни носии. Около паметника има площадка, от която се открива прелестна панорама във всички посоки като на север се виждат долините на Бели Осъм и Троян, а на юг се разкрива гледка към Средна гора, Родопите и Рила.
Местоположение: паметника се намира на 2-3 км от Туристически комплекс „Беклемето", до нея се стига по тесен, асфалтов път.
5. Маршрут: Разходка до с. Рибарица, гр. Тетевен, с. Гложене, с. Брестница, с. Голям Извор
- Местността „Костина" - с. Рибарица
Известна е с лобното място на Георги Бенковски 1841/44 -12 май 1876 г. Деец на националноосвободителното движение, един от организаторите и ръководители на Априлското въстание в Четвърти революционен окръг. Провъзгласява въстанието в гр. Панагюрище и организира конен отряд (т.нар. Хвърковата чета), с който води сражения с редовната турска армия. След разгрома на въстаниците при гр. Панагюрище се оттегля с малка чета в Стара планина. Предаден е и убит от засада при преминаване на р. Костина. Тук всяка година на 25 май се провежда възстановка на залавянето на Бенковски известна, като „живата картина".
Местоположение: в близост до с. Рибарица
- Исторически музей - град Тетевен
През 1932 г. по инициатива на благотворителен комитет "Георги Бенковски" с доброволен труд и с дарения от населението е построен Дом-паметник в знак на признателност към паметта на загиналите за народна свобода - тете-
енци. В него е разположена първата музейна сбирка. След преустройство и разширение на музея през 1974 г. е открита нова експозиция, отразяваща историческото минало на града от най-дълбока древност до освобождението от османско робство. Музейната експозиция включва три раздела: Археология, Етнография и Възраждане.
Работно време: 9.00 -12.00; 14.00 -17.00 ч. От понеделник до неделя От 1 ноември до 1 май: събота и неделя - почивни дни
За контакти: 0678/ 25 88
- Гложенски манастир „Св. Георги Победоносец"- до село Гложене
Манастирът прилича на приказен замък, кацнал върху отвесната скала на
масива Лисец. От него се открива чудесна панорамна гледка към с. Гложене и низината, където бавно лъкатуши р. Вит. Според легендата е основан през XIII век от руския княз Георги Глог, който бягайки от татарите се заселил тук с разрешението на българския княз Иван Асен. Под отвесните скали на върха князът построява манастира „Свето Преображение". Но сградата започва да се руши, а чудотворната икона на Св. Георги изчезва. В последствие при намирането и на вр. Камен Лисец, князът решава, че по Божията воля трябва да построи манастир в чест на Светеца с името „Св, Георги Победоносец". През зимата пътя до него е трудно проходим.
Местоположение: с. Гложене, на 12 км от гр. Тетевен
За контакти: 06901/388; 0889 931 738
- Пещерата „Съева дупка"- до сало Брестница
Пещерата носи името на братята Съю и Съйко, които използвали пещерата за да се укриват по време на османската власт. През 1962 г. пещерата е обявена за природна забележителност, а през 1967 г. е благоустроена. При преустройството на пещерата са намерени кости на животни, глинени съдове, монети, датирани от времето на римския император Антоний. Наречена е „подземната перла", защото е една от най-красивите пещери в България. Има няколко зали, една от тях се използва за концертни изпълнения. Дължината й е 400 м, а температурата в залите е постоянна през цялата година - 7-11 градуса. Пещерата е охраняема!
Работно време: през Лятото: 09.00-18.00 ч; през Зимата: 09.00-17.00 ч.
Местоположение: намира на 11 км западно от Ябланица и на 2 км южно от с. Брестница.
За контакти: 06991 /21 51; 0888 255 351
- „Музей - Голям извор"
В района на селото са открити основите на древна римска крепост и керамични съдове от тракийско, римско и славянско време. Селото е основано през XIII в. от киевски бежанци - първото му име е Киево или Киевски Извор, по-късно се преименува на Голям Извор. В селото е запазена автентичната къща, в която е създаден Първия окръжен революционен комитет от Апостола на Свободата - Васил Левски. Сега къщата е музей с богата етнографска сбирка.
Друг интересен обект за посещение е килийното училище, построено през 1816 г. в двора на църквата "Св. Възнесение Господне". През 1972 г. училището е възстановено в автентичния си вид и в момента работи също като музей.
6. Маршрут: Разходка до гр. Априлци, с. Чифлик - курортни селища
7. Маршрут: Разходка до гр. Сопот
8. Маршрут: Разходка по избран пешеходен или вело маршрут
9. Посещение на празник от културния календар