Курорта в миналото и днес
В съвременния динамичен свят потребността от релаксация в съприкосновение с екологично чиста природа се превръща във все по-голяма необходимост. Заради доказаното бързо възстановяващо действие, което има при съприкосновението на човека с природата,все повече хора имат нужда да се откъснат дори и за няколко дни от мястото, в което живеят за да отидат на място, където да си починат пълноценно.
Курортът Шипково е именно такава дестинация, която може да Ви предложи почивка на планина, наситена със спокойствие, наслада и облекчение от благотворното въздействие на лечебната минерална вода и чистият планински въздух, неповторими като преживяване и емоции разходки по пътеките на планината, докосване до традициите, душевността и ценностите на Троянския край.
История на Курорта
Името на Курорта произлиза от името на селото, на чиято територия се намира.
В миналото минералната вода, която шипковени са имали възможност да ползват е била на самоизлив, т.е. естествен минерален извор. По данни на старите хора минералната вода е била със значително по-висока температура от сегашната. Смята се, че по време на голямото земетресение в Северна България през 1913 г. и това от 1928 г. температурата на извиращата минерална вода се е понижила.
След Освобождението ни от турско робство местното население, а и хората от съседните села са се възползвали от лечебните качества на минералната вода, разбира се по най-примитивен начин.
Най-ранната история за използването на минералната вода за балнеолечение е свързана с името на будния, предприемчив и пословичен със своето трудолюбие шипковенин Кино К. Пеловски, който се счита и за основоположник на балнеолечението в Шипково.
Изпитал благотворното въздействие на минералните води, наблюдавайки стотици лекуващи се, дядо Кино през далечната 1912 г. направил 5 чибура (плитки дървени елипсовидни каци), които играели ролята на вани. Първоначално къпането ставало на открито, а по-късно ги преместил на закрито. За кратко време дядо - Киновите чубури разнесли славата на Шипковските минерални извори в цялата околия. С всяка измината година потокът от болни, възседнали коне или каруци, растял. Това накарало дядо Кино да построи частна баня и хотел с 20 места. След известно време къпането започнало да става на закрито в циментови корита. Водата отначало се носела на рамо с кобилици, после с каруца, а през следващите години се използвали т. нар. „лакомици” – надлъжно сковани дъски, които играели ролята на тръбопровод. За общо ползване бил построен и малък басейн. По този начин, макар и на частни начала, дядо Кино е посветил 25 години от живота си за развитието на Шипковските Минерални Бани.
От 1932 до 1934 година в района на баните започва строителство на вили от по-заможни шипковени с търговска цел. През следващите десетилетия това строителство се разраства, като се построяват редица сгради: обществена минерална баня и басейн, почивни станции, вили, комплекси от бунгала, магазини, ресторанти, кино, поликлиника с физиотерапевтичен блок и т.н.
Курорта Днес
Курортът Шипковски Минерални Бани се намирана на 2 км от центъра на селото - в западна посока. Това е един от най-старите и известни курорти в България. Официално придобива статут на курорт през 1946 г. С течение на времето се развива и става все по-посещаван.
Днес съвременният облика на Курорта се допълва от своеобразния му център, минералната баня, поликлиника, басейни, заведенията за хранене и развлечение, хотели, вили, къщи за гости и други обекти.